Mrs Cherry Tse joined the Hong Kong Civil Service in August 1984 and rose to the rank of Administrative Officer Staff Grade A1 in April 2012. She has served in various bureaux and departments, including the former Home Affairs Branch, the former Administrative Service and Information Branch, the former Housing Branch, the former General Duties Branch, the former Constitutional Affairs Branch, the former Trade Department, the former Trade and Industry Branch, the former Finance Branch, the former Chief Executive (Designate)'s Office, the former Education and Manpower Bureau, the Commission on Poverty, the former Constitutional Affairs Bureau and the Labour Department. She was Permanent Secretary for Education from December 2010 to January 2015 and Permanent Secretary for Food and Health (Food) from January 2015 to April 2018, and was appointed Permanent Secretary for Home Affairs in April 2018.

Part of